Aktualności

Kategorie

Tagi

Archiwa

Dodano: 6 listopada, 2018
Ceramidy

Ceramidy – co warto o nich wiedzieć?

Ceramidy odgrywają ważną rolę w strukturze skóry, zapewniając jej zdrowie i piękny wygląd. Dlatego warto wiedzieć co je niszczy, czym grozi ich niedobór oraz czym się kierować przy wyborze preparatów kosmetycznych z ceramidami.

Z definicji

Ceramidy to organiczne związki chemiczne należące do grupy lipidów, które naturalnie występują w warstwie rogowej naskórka. Stanowią coś w rodzaju spoiwa międzykomórkowego. Ich ścisła struktura czyni z nich nieprzepuszczalną warstwę, która ma za zadanie chronić przed utratą wody, zapewniać elastyczność skóry i utrzymywać jej stałą temperaturę. To ważne funkcje, dlatego ilość ceramidów w skórze jest bardzo istotna dla jej zdrowia. Niestety na skutek kontaktu m.in. z mydłem, detergentami czy rozpuszczalnikami, ceramidy ulegają degradacji.

Zgubny wpływ na ilość ceramidów w skórze ma również wiek. Mniej więcej po ukończeniu 40 roku życia organizm zaprzestaje ich produkcji, co skutkuje utratą elastyczności i jędrności naskórka. Staje się on cieńszy, a procesy rogowacenia ulegają zaburzeniu. Niestety przyczyn spadki poziomu ceramidów jest więcej. Powoduje go również stres oraz niekorzystne czynniki zewnętrze, takie jak zanieczyszczenie środowiska, promieniowanie UV czy dym papierosowy. Wynika z tego, że o ilość prawidłowego poziomu ceramidów powinny się troszczyć kobiety w każdym wieku, nie tylko dojrzałym. Niedobór warto uzupełniać stosując dobrej jakości preparaty pielęgnacyjne, posiadające w składzie ceramidy.

Wielka siła ceramidów

Ceramidy pełnią rolę kleistego spoiwa międzykomórkowego, które ma zdolność silnej regeneracji odwodnionej i starzejącej się skóry. Ich trzy podstawowe funkcje to: nawilżanie, odżywianie i ochrona przed czynnikami zewnętrznymi. To jednak bardzo ogólne ujęcie tego co tak naprawdę nieustannie „robią”. Przede wszystkim stale odbudowują barierę lipidową skóry oraz chronią naskórek przed utratą wody. Wykazują działanie przeciwzmarszczkowe, co oznacza dokładnie tyle, że opóźniają powstawanie pierwszych zmarszczek, wygładzają te, które już się pojawiły, a przez to spowalniają proces starzenia się skóry. Ponadto ceramidy przyspieszają odbudowę naskórka, łagodzą jego podrażnienia, a także przyspieszają regenerację skóry trądzikowej, atopowej i alergicznej. Stosowane zewnętrznie na skórę dojrzałą wyraźnie ją ujędrniają.

Ceramidy w kosmetykach

Dostarczanie ceramidów (podobnych strukturalnie do naturalnych) w postaci różnego rodzaju kosmetyków lub kosmeceutyków ma zbawienny wpływ na zdrowie i kondycję skóry. Nie dość, że pomagają jej odbudować barierę lipidową, to jeszcze pobudzają do samodzielnej produkcji ceramidów. To szczególnie istotne w przypadku starzejącego się naskórka, który wytwarza ich coraz mniej.

Ceramidy zawarte w preparatach kosmetycznych często są łączone z innymi substancjami biologicznie aktywnymi, ponieważ wzmacniają ich działanie. Warto więc w wyborze sugerować się takim połączeniem. Serum CERAMIDY 1% marki Be Ceuticals łączy w sobie ceramidy z retinolem. W efekcie specyfik ten ma właściwości regeneracyjne, nawilżające oraz wygładzające skórę, a także przeciwzmarszczkowe.

Tego rodzaju preparaty są zalecane szczególnie do pielęgnacji skóry cienkiej, suchej i dojrzałej. Specyfiki z zawartością ceramidów doskonale sprawdzają się również na skórze wrażliwej. Pierwsze efekty z reguły widoczne są już po kilku tygodniach stosowania.

Zobacz podobne posty
Blog
smart mirror
20 września, 2022
Analiza skóry – dlaczego warto ją zrobić?

Wizyty w drogeriach nie należą do łatwych zadań. Producenci oferują kosmetyki do pielęgnacji skóry tłustej, wrażliwej,…

Blog
fototerapia
12 sierpnia, 2022
Fototerapia – na czym polega terapia światłem? Wskazania i przeciwskazania

Fototerapia to metoda lecznicza znana już od bardzo dawna, jednak dopiero współczesne technologie i profesjonalne urządzenia…

Blog
infuzja wypadanie włosów
21 lipca, 2022
Infuzja tlenowa a wypadanie włosów

Problem łysienia czy wypadania włosów może dotyczyć wielu osób niezależnie od płci czy wieku. Chcąc wyeliminować…