Aktualności

Kategorie

Tagi

Archiwa

Dodano: 30 czerwca, 2018
opalanie

Co PRZED, a co PO opalaniu?

Jak skóra reaguje na słońce?

Choć w ciepłe dni z ochotą zażywamy kąpieli słonecznych, musimy być świadomi, że słońce negatywnie wpływa na stan skóry. Brak ochrony przed promieniowaniem UV może doprowadzić nawet do zmian nowotworowych, jednak dużo częściej wywołuje przesuszenie, przebarwienia oraz oznaki przedwczesnego starzenia. Dlaczego tak się dzieje? W dwóch słowach można sprawę ująć następująco: promienie UVA uszkadzają komórki wytwarzające kolagen i elastynę, a także enzymy regulujące regenerację skóry. Włókna kolagenowe ulegają zniszczeniu, a włókna elastyny – zniekształceniu. W efekcie skóra pozbawiona jest jędrności i elastyczności, czego jednym z efektów są głębokie zmarszczki. Nie trzeba się wdawać w szczegóły, by zdać sobie sprawę, że proces ten sieje prawdziwe spustoszenie w strukturach skóry, która nie jest zdolna do skutecznej regeneracji.

To skłania do poważnych przemyśleń na temat opalania. Warto dołożyć starań by przygotować skórę na spotkanie ze słońcem i wiedzieć jak radzić sobie z ewentualnymi konsekwencjami tego spotkania.

Jak przygotować się do opalania?

Panuje powszechne przekonanie, że stosowanie olejku do opalania zapewnia wystarczającą ochronę. To nieprawda. Istnieje kilka sposobów na to, by bezpiecznie korzystać z uroków słońca.

DIETA – powinna być bogata w przeciwutleniacze (antyoksydanty). Stanowią one rodzaj ochrony przed wolnymi rodnikami (które wzmaga promieniowanie UV). Łosoś, zielona herbata, granat, burki czy truskawki to tylko niektóre produkty pomagające zwalczać wolne rodniki. Należy jednak pamiętać, że dietę trzeba rozpocząć wcześniej, przynajmniej 2 miesiące przed okresem ekspozycji słonecznej.

KREM Z FILTREM – stosowanie filtru to absolutna konieczność. Upewnij się więc, że stosowany przez Ciebie krem zapewnia ochronę przed promieniowaniem UVA oraz UVB. Zwróć uwagę na to, czy filtr jest mineralny czy chemiczny. Ten pierwszy po aplikacji pozostaje na powierzchni skóry i nie powoduje alergii, ten drugi wchłania się w jej głąb, przez co jest bardziej trwały, jednak dotąd nie ustalono czy pozostaje obojętny dla organizmu. Złoty środek stanowi w tym przypadku KREM MINERAL UV 100 Be Ceuticals. To krem z mineralnym filtrem o wysokości 50 SPF, który jest EKSTREMALNIE wydajny, jak również EKSTREMALNIE odporny na wodę i piasek. Bezpiecznie chroni przed poparzeniami słonecznymi i zapobiega reakcjom nietolerancji na słońce.

WODA – ilość dziennego spożywania wody jest znaczący dla kondycji skóry. W okresie letnim, kiedy temperatura jest wyższa i jesteśmy narażeni na bezpośrednie działanie promieni słonecznych zapotrzebowanie organizmu na wodę wzrasta. Dlatego ważne jest, by pić przynajmniej 2 litry wody dziennie. Jej niedobór powoduje utratę elastyczności skóry i pojawienie się zmarszczek.

Jak łagodzić efekty opalania?

Choć efekty opalania mogą okazać się bardzo dokuczliwe, na szczęście istnieją metody na ich łagodzenie. Piegi, plamy czy innego rodzaju przebarwienia można poddać „kuracji wybielającej”. Idealnie sprawdzą się tu kosmeceutyki z linii BE WHITE marki Be Ceuticals. Ich stosowanie wyraźnie wpływa na skórę, która na powrót staje się świeża, gładka i rozświetlona. Mogą stanowić uzupełnienie zabiegów przeprowadzanych w klinikach medycyny estetycznej bądź SPA. W tych miejscach możemy liczyć na profesjonalną pomoc. Do wyboru są zabiegi z użyciem kwasów owocowych oraz peelingi, a także ciesząca się coraz większą popularnością infuzja tlenowa.

Z przesuszeniem skóry należy walczyć zarówno od wewnątrz jak i od zewnątrz. Pamiętając o tym, jak ważna dla kondycji skóry jest woda, należy pić ją regularnie. Nawodnione komórki skórne mają większą możliwość regeneracji i szansę na odzyskanie elastyczności. Rzecz jasna sama woda nie wystarczy. Z przesuszeniem należy walczyć przy użyciu najlepszych kosmetyków lub kosmeceutyków nawilżających. Ważne, by stosować je regularnie i nakładać obfite warstwy. Warto wybierać takie, które w składzie mają kwas mlekowy, ceramidy i/lub kwas hialuronowy.

Lepiej zapobiegać, niż leczyć – ta zasada idealnie sprawdza się w przypadku opalania. Nawet kilka godzin spędzonych na słońcu bez odpowiedniego zabezpieczenia skóry może skutkować potrzebą kilkutygodniowej regeneracji.

Zobacz podobne posty
Blog
smart mirror
20 września, 2022
Analiza skóry – dlaczego warto ją zrobić?

Wizyty w drogeriach nie należą do łatwych zadań. Producenci oferują kosmetyki do pielęgnacji skóry tłustej, wrażliwej,…

Blog
fototerapia
12 sierpnia, 2022
Fototerapia – na czym polega terapia światłem? Wskazania i przeciwskazania

Fototerapia to metoda lecznicza znana już od bardzo dawna, jednak dopiero współczesne technologie i profesjonalne urządzenia…

Blog
infuzja wypadanie włosów
21 lipca, 2022
Infuzja tlenowa a wypadanie włosów

Problem łysienia czy wypadania włosów może dotyczyć wielu osób niezależnie od płci czy wieku. Chcąc wyeliminować…