Jak odbudować skórę po zabiegach medycyny estetycznej?

skóra po zabiegach

Po wizytach w klinice medycyny estetycznej chcemy wyglądać i czuć się pięknie. Należy jednak pamiętać, że zabiegi, które ingerują w skórę, uszkadzają ją w jakimś stopniu. Efektem są krótkotrwałe dolegliwości pozabiegowe, które zdecydowanie nie mają nic wspólnego z pięknem. Warto wiedzieć jak zadbać o skórę, by się ich pozbyć i cieszyć się rezultatem wybranego przez nas zabiegu.

Tuż po zabiegu

Zabiegi medycyny estetycznej wykonujemy po to, by skóra stała się bardziej dotleniona, odżywiona lub zrelaksowana. Chodzi o poprawę wyglądu i kondycji skóry. Dlatego niektórzy reagują szokiem na zaczerwienienia, obrzęki lub zasinienia, które często widoczne są tuż po wykonaniu danego zabiegu. Od razu należy zaznaczyć, że w przypadku zabiegów ingerujących w skórę (np. mezoterapia, osocze bogatopłytkowe, peelingi chemiczne, laseroterapia, usuwanie znamion), są to normalne objawy, spowodowane jej podrażnieniem. Należą do nich również uczucie pieczenia, a nawet ból. Trudno je przewidzieć, ponieważ zależą one od indywidualnych uwarunkowań i stanu skóry, w jakim była tuż przed rozpoczęciem zabiegu.

Choć takie pozabiegowe dolegliwości raczej szpecą niż dodają uroku, należy pamiętać, że stosunkowo szybko ustępują. Potem można cieszyć się właściwymi efektami wybranego zabiegu, które utrzymują się zdecydowanie dłużej.

Gojenie i regeneracja

Proces gojenia i regeneracji skóry po zabiegach medycyny estetycznej to czas, w którym powinno się szczególnie o nią dbać. Najważniejsze, by nie narażać jej na czynniki, które dodatkowo podrażniają skórę. Chodzi o to, by uniknąć tworzenia się stanów zapalnych i unikać zakażenia. Przede wszystkim należy chronić się przed słońcem (jak długo – to zależy od zabiegu), zrezygnować z wizyty w saunie, na basenie czy solarium, w niektórych przypadkach zaleca się unikanie wysiłku fizycznego. Kategorycznie nie wolno drapać swędzącej skóry, ani też zdrapywać powstałych na niej strupów. Należy większą uwagę przykładać do higieny, ponieważ w przypadku braku jej zachowania narażamy się na gorsze gojenie ran lub zakażenie.

Jak pomóc skórze?

Stan skóry po zabiegach wymaga niecodziennej, wzmożonej pielęgnacji, dlatego w tym czasie należy odstawić zwykłe kosmetyki, po które sięgamy na co dzień. W okresie regeneracji warto sięgać po specjalistyczne kosmeceutyki o regenerującym i kojącym działaniu. Najważniejszy jest skład, który przyspieszy odbudowę naskórka i pomoże łagodzić zaczerwienienia, uczucie napięcia lub pieczenia czy nadmierne złuszczanie. Dobrze, jeśli wśród składników znajduje się retinol albo ceramidy. ABSOLUTE REPAIR CERAMIDY 1% marki Be Ceuticals zawiera oba te składniki, dzięki czemu jest wprost stworzony do odbudowy skóry uszkodzonej zabiegami medycyny estetycznej. Posiada nie tylko właściwości regeneracyjne, ale też wygładzające oraz przeciwzmarszczkowe.

W celu przyspieszenia procesu regeneracji skóry należy regularnie i systematycznie stosować preparaty pielęgnacyjne. Warto łączyć je z filtrami słonecznymi w celu zapewnienia jak najlepszej ochrony skóry przed czynnikami zewnętrznymi. Jednak szczegółowe procedury pielęgnacyjne należy ustalić z lekarzem wykonującym zabieg. Weźmie on pod uwagę aktualny stan skóry i jej realne potrzeby.

Archiva

Esthetic Medical Innovation 2022 | Projekt i wykonanie Norten.pl