Aktualności

Kategorie

Tagi

Archiwa

Dodano: 11 października, 2018
blizny

Jak skutecznie pozbyć się blizn?

Blizny szpecą i zawstydzają, ale mogą też powodować przykurcze, wywoływać ból oraz silny świąd. Na szczęście istnieje kilka skutecznych sposobów na pozbycie się blizn. Trzeba jednak wiedzieć, którą z nich zastosować, a z której należy zrezygnować przez wzgląd na przeciwwskazania.

Jak powstaje blizna?

Blizną nazywamy zmianę skórną, powstałą w trakcie gojenia się rany. Tworzy się w efekcie uszkodzenia skóry, której ubytek uzupełniany jest tkanką łączną włóknistą. Od momentu jej powstania przez okres kolejnych 12 miesięcy nazywana jest „świeżą”, co oznacza, że nie jest jeszcze ostatecznie uformowana. To okres, w którym wewnątrz powstającej blizny trwa kształtowanie włókien kolagenowych i elastycznych. Z uwagi na fakt dokonywanych się zmian strukturalnych skóry, jest to najkorzystniejszy czas na zmniejszenie, a w niektórych przypadkach na całkowite wyeliminowanie blizn. Aby to jednak było możliwe należy zastosować właściwe metody i powstrzymać się od zdrapywania obrastających ranę strupów, a także unikać wystawiania jej na promienie słoneczne.

Rodzaje blizn

Powodem pojawienia się blizny na skórze najczęściej jest wypadek, operacja lub oparzenie. Najczęściej na początku jest czerwona, później blednie, aż w końcu z różowej robi się perłowa. Swym kształtem odzwierciedla ranę, z której powstała. Taką bliznę określa się mianem zwykłej. Jeśli proces jej gojenia zostaje zakłócony, zmienia się w tzw. bliznę patologiczną, która jest bardziej widoczna i zdecydowanie trudniejsza do usunięcia. W przypadku blizn patologicznych wyróżnia się blizny przerosłe (grube i twarde, zwykle tworzą się w wyniku drapania gojącej się rany lub innego zachwiania procesu gojenia) i keloidy, czyli tzw. bliznowce (twarde i bolesne wybrzuszenia, tworzące się u osób ze skłonnością do nadprodukcji kolagenu). Istnieją również blizny potrądzikowe (przyjmujące postać nieznacznych wgłębień), które stanowią oddzielną kategorię przez wzgląd na genezę.

Praktycznie każdy rodzaj blizny jest możliwy do zredukowania. Jeśli powstały bardzo dawno i są rozległe, prawdopodobnie ich całkowite usunięcie będzie niemożliwe. Niemniej istnieją metody na to by je spłycić i poprawić ich wygląd.

Jak się ich pozbyć?

Istnieje kilka sposobów na redukcję blizny. Efekt zależny jest przede wszystkim od głębokości i rozmiaru blizny oraz tego jak wcześnie podjęliśmy leczenie.

Kolagen – przenika on do kolejnych warstw skóry i uzupełnia jej braki. W efekcie przerośnięta tkanka blizny staje się jaśniejsza i bardziej wygładzona.

Maści – bardziej skuteczne w przypadku mniejszych blizn. Na głębsze dobrze stosować produkty na bazie silikonu. Trzeba jednak pamiętać o tym, że kremować się można dopiero po całkowitym wygojeniu rany, na której nie ma już strupów. Regularne stosowanie maści ma działanie zmiękczające. Warto wspomagać taką kurację masażami, dzięki którym wchłanianie maści będzie skuteczniejsze.

Peeling – dobry sposób na zmniejszenie drobnych zmian skórnych. Profesjonalne peelingi są w stanie zetrzeć naskórek wraz z górnymi warstwami skóry. To pobudza do pracy włókna kolagenowe, skóra szybciej się regeneruje, a blizny stają się płytsze.

Jeśli chcemy zredukować rozległe i stare blizny lepiej udać się na serię profesjonalnych zabiegów, np. laser frakcyjny. Dociera on do głębokich warstw skóry, dzięki czemu ma bardzo wysoką skuteczność. Dla najlepszego efektu zabieg laserem należy powtarzać nawet do 5 razy. W dobrych klinikach medycyny estetycznej oferowane są zabiegi wykonywane urządzeniem CICU VR ze skanerem dermatologicznym. Wskazaniem do jego zastosowania są nie tylko blizny, ale też zmarszczki, depigmentacja czy rozszerzone pory. Terapię laserową najczęściej stosuje się w celu usunięcia blizn potrądzikowych. Daje ona szybkie efekty i jest wykonywana przez wykwalifikowanych specjalistów. Jednak nie każdy może z niej skorzystać przez wzgląd na przeciwwskazania, do których należą m.in.: ciąża i karmienie piersią, świeża opalenizna, przyjmowanie leków zmniejszających krzepliwość krwi, nowotwór, bielactwo czy łuszczyca.

Zobacz podobne posty
Blog
smart mirror
20 września, 2022
Analiza skóry – dlaczego warto ją zrobić?

Wizyty w drogeriach nie należą do łatwych zadań. Producenci oferują kosmetyki do pielęgnacji skóry tłustej, wrażliwej,…

Blog
fototerapia
12 sierpnia, 2022
Fototerapia – na czym polega terapia światłem? Wskazania i przeciwskazania

Fototerapia to metoda lecznicza znana już od bardzo dawna, jednak dopiero współczesne technologie i profesjonalne urządzenia…

Blog
infuzja wypadanie włosów
21 lipca, 2022
Infuzja tlenowa a wypadanie włosów

Problem łysienia czy wypadania włosów może dotyczyć wielu osób niezależnie od płci czy wieku. Chcąc wyeliminować…