Aktualności

Kategorie

Tagi

Archiwa

Dodano: 19 czerwca, 2018

Najczęściej popełniane błędy po zabiegach medycyny estetycznej

Decyzja o zabiegu z zakresu medycyny estetycznej jest zwykle głęboko przemyślana. Dyktują ją długotrwałe problemy, które próbowaliśmy wcześniej rozwiązywać domowymi albo drogeryjnymi sposobami, wieloletnie marzenia o zmianie wyglądu albo zwykła wygoda, jak w przypadku epilacji laserowej. Mniej przemyślane są jednak często zachowania po zabiegu. Jakie błędy najczęściej popełniamy?

Pierwszym i najgorszym błędem jest niestosowanie się do zaleceń specjalisty. Choć wybieramy lekarza, któremu ufamy na tyle, by powierzyć mu wykonanie zabiegu na naszej skórze, często nie przekładamy tego zaufania na dalsze kroki. Pielęgnacja skóry po zabiegu jest równie ważna co on sam.

Jeśli więc lekarz zaleca nam stosowanie konkretnych produktów, na przykład regenerujących skórę kosmoceutyków, nie warto na własną rękę zamieniać ich na wybrane samodzielnie produkty. Kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji skóry po zabiegach mają specjalny skład, umożliwiający m.in. nakładanie ich na podrażnioną skórę bez niebezpieczeństwa wystąpienia podrażnień. Świetnie sprawdza się tu na przykład serum z ceramidami i czystym retinolem Całkowita Odbudowa od Be Ceuticals.

Drugim często stosowanym i bardzo aktualnym błędem jest wystawianie skóry po zabiegu na działanie promieni słonecznych. Bezpośrednio po zabiegach medycyny estetycznej obowiązkowe jest stosowanie filtrów o wysokim wskaźniku SPF – minimum 50. Dotyczy to nie tylko sytuacji, kiedy wychodzimy na zewnątrz. Promienie działają na naszą skórę także przez szyby okienne w biurze lub w samochodzie, dlatego ochrona przeciwsłoneczna obowiązuje nas przez cały dzień.

Ważna jest nie tylko ochrona przed słońcem, ale też odpowiednie zaplanowanie terminu zabiegu właśnie pod kątem pogody. Nie poleca się wykonywania zabiegów złuszczających naskórek, a także większości zabiegów z użyciem lasera, m.in. epilacji laserowej, zaraz przed wyjazdem na wakacje do ciepłych krajów lub planowanym wypadem na narty (śnieg doskonale odbija słońce, co może prowadzić do poważnych oparzeń skóry).

Podrażniona po zabiegu skóra wymaga regeneracji. Ta natomiast nie nastąpi, jeśli będziemy poddawać skórę działaniu niekorzystnych czynników. Na niektóre z nich, jak smog czy promienie słońca nie mamy w pełni wpływu – możemy tylko się przed nimi chronić. Inne możemy jednak ograniczyć i warto to zrobić. Po zabiegach medycyny estetycznej nie korzystamy z solarium, ale też nie wchodzimy do basenu ani sauny. Unikamy miejsc, w których do uszkodzonej skóry mogą dostać się zanieczyszczenia – cera jest wtedy wyjątkowo wrażliwa.

Jak zadbać o skórę po zabiegu, by być pewnym, że jego efekty zostaną widoczne na długo? Przede wszystkim nie wstydzić się pytań do lekarza. Warto pokazać mu kosmetyki z jakich korzystamy w domu, na przykład toniku, żelu do mycia twarzy, czy kremu nawilżającego. Specjalista doradzi nam czy i od kiedy możemy wrócić do ich stosowania, a także poleci inne produkty pielęgnacyjne.

Bezpośrednio po zabiegu warto ograniczyć wysiłek fizyczny, bardzo niskie lub bardzo wysokie temperatury i zadbać o mocne nawilżenie skóry – także od wewnątrz. Po zabiegach zalecane jest picie większej ilości wody. Jeśli zabieg miał na celu złuszczenie naskórka, nie wolno drapać ani dodatkowo złuszczać skóry – proces musi przebiec samoistnie i w swoim tempie, by nie pojawiły się blizny i przebarwienia.

Zobacz podobne posty
Blog
smart mirror
20 września, 2022
Analiza skóry – dlaczego warto ją zrobić?

Wizyty w drogeriach nie należą do łatwych zadań. Producenci oferują kosmetyki do pielęgnacji skóry tłustej, wrażliwej,…

Blog
fototerapia
12 sierpnia, 2022
Fototerapia – na czym polega terapia światłem? Wskazania i przeciwskazania

Fototerapia to metoda lecznicza znana już od bardzo dawna, jednak dopiero współczesne technologie i profesjonalne urządzenia…

Blog
infuzja wypadanie włosów
21 lipca, 2022
Infuzja tlenowa a wypadanie włosów

Problem łysienia czy wypadania włosów może dotyczyć wielu osób niezależnie od płci czy wieku. Chcąc wyeliminować…